דיאטה

כי דיאטה חכמה, היא דיאטה לחיים

עמוד הבית | מצא דיאטנית | פורום | מוצרי הרזיה | סוגי דיאטה | מחשבוני דיאטה | תפריטי דיאטה | צור קשר

דיאטנית

רבים שואלים את עצמם האם באמת חשוב להיעזר בשירותיה של דיאטנית קלינית לצורך בניית תפריט דיאטה או שמא די בלימוד עצמי של העקרונות החשובים להצלחת תוכנית הרזיה ובהקפדה על תפריטי דיאטה שניתן למצוא בספרות ובאינטרנט. התשובה לשאלה זו תשתנה כנראה בהתאם להעדפות אישיות ובהתאם למי שהשאלה תופנה אליו, שכן אין מחלוקת כי ניתן כמובן להצליח לרזות בדיאטה עצמית, אך מאידך יש יתרונות גם בדרך של בניית תפריט דיאטה וביצוע דיאטה בליווי של דיאטנית קלינית.

דיאטנית קלינית (או בשם אחר : תזונאית קלינית), הינה מי שסיימה לימודים במדעי התזונה, וכן התמחות בת חצי שנה שנערכת בדרך כלל במוסדות רפואיים שונים כגון בתי חולים, בסופה ניתנת תעודת "דיאטנית קלינית", על ידי משרד הבריאות. במסגרת הלימודים, ניתן דגש על לימודי התזונה, מדעי החיים ומדעי הטבע וקורסים יישומים בתזונה. הלימודים וההכשרה של דיאטנית קלינית מקנים לה, לפחות מבחינת הכלים התיאורטים, ידע לגבי דיאטה ותזונה, מה נכון ומה שגוי בביצוע דיאטה, נסיון בבניית תפריטים מותאמים אישית ועוד.

כמו כן, ישנן דיאטניות שהינן בעלות נסיון ספציפי רב יחסית, למשל בבניית תפריטי דיאטה והרכבת מתכוני דיאטה לצימחוניים, דיאטה לילדים, דיאטה לאחר לידה, תזונה בעת הריון, דיאטה לבעלי כולסטרול גבוה ועוד. כך, נסיון בבניית תפריטי דיאטה מותאמים אישית והיכרות ספציפית עם צרכים פרטניים לתוכניות הרזיה, עשויים כמובן להוות יתרון, עבור מי שמעוניין בתוכנית הרזיה מסויימת, בהנחייה של אדם ובליוויו.

איך לבחור דיאטנית?

טוב, אז אם החלטתם להיעזר בשירותיה של דיאטנית קלינית, כדאי לחפש מישהי שתתאים לצרכים שלכם, בכמה היבטים. קודם כל, כדאי לבחור דיאטנית הקרובה למקום המגורים, שכן במקרים רבים, ההתייעצות בדיאטנית אינה מוגבלת רק לשלב שלפני הדיאטה ועשויה להיות אינטנסיבית גם במהלך תוכנית הרזיה ואף לאחר השלמת שלב הירידה במשקל. לכן, כדי לא להקשות על עצמכם וכדי שלא "לחבל" שלא במתכוון בתוכנית הדיאטה רק בגלל קשיי הגעה להתייעצות, כדאי שהדיאטנית תהיה קרובה אליכם.

מעבר לכך, אם יש לכם צרכים מיוחדים - מה שעשוי להיות נכון במיוחד לצימחוניים או טבעוניים שרוצים להתחיל דיאטה - חשוב לבחור דיאטנית קלינית בעלת נסיון ספציפי בתחום. התמחויות ספציפיות הינן בעלות ערך רב, כאשר מדובר בבניית תוכנית הרזיה יוצאת דופן יחסית.

כדאי גם לנסות להשיג פרטים והמלצות על דיאטניות שליוו אנשים שאתם סומכים עליכם (האם הדיאטנית נותנת יחס אישי? האם היא דואגת להשתלם ולהתעדכן בתחום?); כדאי לקיים שיחת היכרות טלפונית עם הדיאטנית ולקבל ממנה מעט פרטים לגבי הכשרתה, נסיונה, שיטת עבודתה, עלויות הייעוץ וכיו"ב – האם מתקיימת פגישת תיאום ציפיות? מעקב אחר מטרות? נסיון בהצעת מגוון מתכוני דיאטה? מידת הנסיון וההכשרה?; כדאי לוודא כי הדיאטנית פנויה לשאלות והתייעצויות טלפוניות או בדוא"ל, גם בין הפגישות, מה שעשוי להתברר כחשוב במיוחד כאשר מתעוררים קשיים וספקות במהלך תוכנית ההרזיה; כן חשוב לבחור דיאטנית שאינה ביקורתית ועוד.

מה לצפות בפגישה הראשונה, וכיצד להיערך

למעשה ניתן להתחיל לעבוד כבר לפני הפגישה הראשונה... כדאי לבצע מעקב עצמי ורישום של המזונות והרגלי האכילה שלכם במשך שבוע לערך. כדאי אף לרשום את זמני האכילה ולהקפיד לא לפספס נשושים, שתיה וכיו"ב. רישום זה הינו חיוני לצורך איתור העדפותיכם האישיות בנוגע לתזונה, החולשות בתפריט שאימצתם וההרגלים שסיגלתם. רישום זה חשוב במיוחד לשלב בניית תוכנית תזונה נכונה, הדרגתית ומותאמת אישית.

בפגישה הראשונה כדאי לבחון את הרישום יחד עם הדיאטנית, ולפרט באוזניה העדפות אישיות, מטרות, ציפיות וכיו"ב. בפגישה זו תברר הדיאטנית גם את ההיסטוריה הרפואית שלכם, תחביבים והרגלים הקשורים בפעילות גופנית למשל וכן תבצע בדיקת נתונים בסיסית (כגון גובה, משקל, היקפים, , BMI וכיו”ב). לעתים כבר בפגישה הראשונה תבנו יחד תפריט אף שלעתים הדיאטנית עשויה להידרש למספר ימי הכנה, לפני התחלת תוכנית דיאטה מסודרת. בהמשך, נהוג לקיים פגישות מעקב אחר סטטוס השגת מטרות הדיאטה, בהן ניתן לעדכן את תפריט הדיאטה לפי ההתקדמות והקשיים שמתעוררים וכן להיוועץ בדיאטנית לגבי סוגיות שונות או בעיות הקשורות בדיאטה. יש הממשיכים לפנות לדיאטנית גם לאחר שלב ההרזיה, ואף כחלק משגרת החיים הכללית וזאת כדי להמשיך ולדבוק בתוכנית תזונה נכונה ובכדי לשמר את תוצאות הדיאטה.

צוות אתר Smart Diet מורכב מ 28 דיאטניות הפרושות לנוחיותכם ברחבי הארץ.